Afetlerde Tıbbi Müdahale – Çalışma Testi (4)

Afetlerde Tıbbi Müdahale – Çalışma Testi (4)

Soru 1- Havayolunda yabancı bir cisme bağlı olduğu düşünülen tam tıkanma olması durumunda hastalara uygulanan dönüşümlü olarak 5 sırta vuru ve 5 karına bası uygulaması ne manevrası olarak ifade edilir?

1 numaralı soru için açıklama Havayolunda yabancı bir cisme bağlı olduğu düşünülen tam tıkanma olması durumunda hastalara Hemlich manevrası uygulanır. Bu manevra dönüşümlü olarak 5 sırta vuru ve 5 karına bası uygulaması ile şeklindedir.
İpucu göster
Doğru! Yanlış!

Soru 2- Yetişkinlerde kalp masajı ve yapay solunumun birlikte uygulanması durumunda aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

2 numaralı soru için açıklama Yetişkinlerde Kalp Masajı ve Yapay Solunumun Birlikte Uygulanmasında Hasta/ yaralıya 30 kalp masajından sonra 2 solunum yaptırılır.
İpucu göster
Doğru! Yanlış!

Soru 3- Kemik yüzeyinde kalıcı olarak ayrılmaya ne denir?

3 numaralı soru için açıklama Çıkık kemik yüzeyinde kalıcı olarak ayrılma olarak tanımlanır.Genelde eklemlerin fazla zorlanması, çarpma düşme veya kazalar sonucu oluşur. Tıbbi müdahale yapılmalıdır aksi takdirde hem dolaşım bozukluğu hemde kalıcı olarak eklem fonksiyon ve şekil bozukluğuna neden olabilir.
İpucu göster
Doğru! Yanlış!

Soru 4- Özellikle karaciğer, dalak ve damar yaralanmaları sonucu oluşan, batın içi basıncın artışı ile birlikte birçok organda dolaşım bozulması ile seyreden durum aşağıdakilerden hangisidir?

4 numaralı soru için açıklama Akut Abdominal Kompartman Sendromu: Özellikle karaciğer, dalak ve damar yaralanmaları sonucu oluşur. Batın içi basıncın artışı ile birlikte birçok organ etkilenir. Batın içi organlarda kanlanma bozulur ve organlarda dolaşım bozukluğu sonucu ölümcül durumlar gelişir.
İpucu göster
Doğru! Yanlış!

Soru 5- Afet öncesinden yapılan ve tamamlanmış hazırlıkların uygulanması hangi acil durum basamağını ifade etmektedir?

5 numaralı soru için açıklama Afet-yanıt, Afet öncesinden yapılan ve tamamlanmış hazırlıkların uygulanması olarak tanımlanmaktadır.
İpucu göster
Doğru! Yanlış!

Soru 6- Afet durumlarında kan temininde ana rolü hangi kurum üstlenmektedir?

6 numaralı soru için açıklama Türk Kızılayı 2008 yılından itibaren Türkiye’de kan hizmetlerinin verilmesindeki yetkili tek kuruluş haline gelmiştir.
İpucu göster
Doğru! Yanlış!

Soru 7- Havayolunda yabancı bir cisme bağlı olduğu düşünülen tam tıkanma olması durumunda erişkin hastalara uygulanan Hemlich manevrası nasıl uygulanır?

7 numaralı soru için açıklama Hemlich manevrasu dönüşümlü olarak 5 sırta vuru ve 5 karına bası uygulaması ile şeklindedir.
İpucu göster
Doğru! Yanlış!

Soru 8- Aşağıdakilerden hangisi solunum durmasının belirtilerinden biri değildir?

8 numaralı soru için açıklama Solunum durması belirtileri; Solunum sesleri duyulmaz Ağızdan alınıp verilen hava hissedilmez Göğüs ve karın üzerinde hareket görülmez Önce uzuvlarda sonra tüm vücutta morarma
İpucu göster
Doğru! Yanlış!

Soru 9- Aşağıdakilerden hangisi temel yaşam desteği aşamalarından biri değildir?

9 numaralı soru için açıklama Temel yaşam desteği aşamaları: a. Havayolu açıklığının sağlanması (airway) b. Solunum değerlendirmesi (breathing) c. Dolaşım değerlendirmesi (circulation) d. Otomatik eksternal defibrilatör
İpucu göster
Doğru! Yanlış!

Soru 10- Psikolojik etkiler, afetlerin halk sağlığına etkilerinden hangisinin içerisinde değerlendirilir?

10 numaralı soru için açıklama Afetlerin toplum sağlığına doğrudan etkileri genel olarak beş şekilde olmaktadır.Afetlerin toplum sağlığına doğrudan etkileri genel olarak beş şekilde olmaktadır. Yaralanmalar ve ölümler Bulaşıcı hastalıklar Akut hastalıklar Kronik hastalıklar Psikolojik etkiler
İpucu göster
Doğru! Yanlış!

Soru 11- Aşağıdakilerden hangisi afetlerin sağlık sistemine doğrudan etkilerindendir?

11 numaralı soru için açıklama Afetlerin sağlık sistemine doğrudan etkileri genel olarak iki şekilde olmaktadır. Fiziksel alt yapının tahrip olması Personel kayıpları
İpucu göster
Doğru! Yanlış!

Soru 12- Sağlık hizmetlerini ihtiyaç gereği aşırı kullanılması afetlerin halk sağlığına etkileri olan genel başlıkların hangisi altında değerlendirilebilir?

12 numaralı soru için açıklama Afetlerin Sağlık Sistemlerine olan dolaylı etkilerinin bir kısmı rutin sağlık hizmetlerinin ihtiyaç gereği aşırı kullanılmasından kaynaklanmaktadır.
İpucu göster
Doğru! Yanlış!

Soru 13- Aşağıdakilerden hangisi sellerin sağlık sistemi üzerindeki etkileri arasında yer almaktadır?

13 numaralı soru için açıklama Sellerin sağlık sistemi üzerindeki etkileri arasında ilaç ve sarf malzemesi stoklarının tahrip olması yer almaktadır.
İpucu göster
Doğru! Yanlış!

Soru 14- Aşağıdakilerden hangisi afetlerin toplum sağlığına doğrudan etkilerinden biridir?

14 numaralı soru için açıklama Psikolojik etkiler afetlerin toplum sağlığına doğrudan etkilerinden biridir.
İpucu göster
Doğru! Yanlış!

Soru 15- Aşağıdakilerden hangisi depremin kendisi ile ilgili faktörlerden birisidir?

15 numaralı soru için açıklama Depremin büyüklüğü, epi-center’ının konumu ve tsunami, yangın ve toprak kayması gibi tehlikelere bağlı ikincil afetlerin olup olmaması depremin kendisi ile ilgili faktörlerdendir.
İpucu göster
Doğru! Yanlış!

Soru 16- Aşağıdakilerden hangisi depremin akut etkilerinden biridir?

16 numaralı soru için açıklama Depremin akut sağ lık etkileri arasında en belirgin etki binaların yıkımdan kaynaklanan travmaya bağ lı ö lü m ve yaralanmalardır (kesiler, basit veya çoklu kırıklar, ezilmeler, dehidrasyon, external – internal hemoraj, yıkıntı altına toz inhalasyonundan kaynaklı asfiksi, hipotermi, hipertermi)
İpucu göster
Doğru! Yanlış!

2018-2019 - Afet Tıbbı ve Yönetim İlkeleri - Final (Ünite 5-6) Sınavı
Durumun hiç iyi gözükmüyor. Çalışmanız gerekiyor. Hem de çok ve kaliteli çalışmanız gerekiyor. Çalışmadan, emek sarfetmeden kim başarılı olmuş ki sen olacaksın. Tembelliği bırakıp, çalışmaya başla. Hemen şimdi… Acele et, zaman çabuk geçiyor… Unutma; Başarı, hazırlık ve fırsatın buluştuğu yerdir.
Herhalde dersine şöyle bir bakıp geçmişsin. Çalışacaksın, çalışmadan olmaz. Emek sarfetmeden hiç olmaz. Çalışırsan başarılı olmaman için hiçbir sebep yok. Başarı, her gün tekrarlanan küçük çabaların toplamıdır. Vaktin mi yok? Hiç sanmıyorum. Telefona, televizyona ayırdığın zamanın azını derslerine ayırırsan bu iş olur ve olacaktır. Neden olmasın ki? Çok geç değil…
Sonuca göre durumunuz orta hallice gözüküyor. Ne iyisin ne de kötüsün diyebiliriz… Böyle de olmaz deyip hatanı telafi etmek için, kendine söz vermelisin. Daha başarılı olmanın yolu çalışmaktan, emek sarfetmekden geçiyor. Bunu unutma… İnat et ve başar. Başarmak için kendi iradenizin her şeyden çok daha önemli olduğunu asla unutmayın. Başarmak senin de hakkın...
Durumunu değerlendirecek olursak, iyiye yakınsın. Ama zirvede de değilsin. Niye değilsin? Biraz daha çaba gösterirsen, daha başarılı olacaksın gibi gözüküyor. Bundan sonra daha iyi olacağım, daha çok çalışacağım diye kendine söz ver ve inatla, azimle yoluna devam et. İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün, hiçbir şey erişilemeyecek kadar yükseklerde değildir. Daha iyi olacaksın, emin olunuz…
Gayet iyi durumdasın ve başarılısın. Ancak, bu sonucu görüp de kendini bırakma. Başarının devamlı ve düzenli, kaliteli bir çalışmanın sonucunda geldiği hiç unutma. Her zaman zirveye doğru koşmaya devam et. Başarı mutluluk getirir, huzur getirir... Yolun açık, başarıların daim olsun…

Sonuçlarınızı Paylaşın: