Afetlerde Tıbbi Müdahale – Çalışma Testi

Soru 1- Aşağıdaki koşullar birlikte göz önünde bulundurulduğunda aşağıdaki çıkarımlardan hangisine varılır?

Doğru! Yanlış!

Soru 2- Aşağıda verilen Olay Komuta Sistemi organizasyon unsurları ve liderlik pozisyonlarının doğru eşleştirmesi aşağıdakilerin hangisinde verilmiştir?

Doğru! Yanlış!

Soru 3- Aşağıdaki tıbbi şiddet endeks değerlerinden hangisi olayın acil bir durum olduğunu gösterir?

Doğru! Yanlış!

Soru 4- Kanun, yönetmelik veya verilen yetki sayesinde bir organizasyon içerisinde dikey olarak işleyen kontrol eylemine ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

Soru 5- Yıkıcı bir olay sonucunda kitlesel bir yaralanma söz konusu değilse; bu durum aşağıdaki kavramlardan hangisi ile ifade edilir?

Doğru! Yanlış!

Soru 6- Büyük çaplı kamu sağlığı acilleri ya da afet durumunda nitelikli personel, tıbbi bakım ve halk sağlığı için artan talebi karşılamak amacıyla normal hizmetleri hızla genişletme yeteneğine ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

Soru 7- Aşağıdakilerden hangileri Afet Şiddet Skalası parametrelerindendir?

Doğru! Yanlış!

Soru 8- Aşağıdakilerden hangisi olay eylem planlamasının en basit düzeyde sahip olması gereken unsurlardan biri değildir?

Doğru! Yanlış!

Soru 9- Olay komuta sisteminde kontrol ve denetim sorumluluğu olan herhangi bir kişinin yönetilebilir kontrol kapsam aralığı en iyi ________ olmak üzere; ________ ile ________ kişi arasında değişmelidir. Yukarıdaki cümlede boş bırakılan yerleri aşağıdakilerden hangisi sırasıyla ve doğru olarak tamamlar?

Doğru! Yanlış!

Soru 10- Aşağıdakilerden hangisi afetlerde tıbbi yanıtı zorlaştıran temel nedenlerden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

Soru 11- Aşağıdakilerden hangisi hastane olay yönetim ekibinin temel fonksiyonlarından biri değildir?

Doğru! Yanlış!

Soru 12- 24 saat kesintisiz sadece ambulans hizmeti verilen, ihtiyaca göre birden fazla ekip ve ambulans bulundurulan idari ve özlük hakları bakımından 112 ambulans hizmetleri başhekimliğine bağlı istasyon tipi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 13- Hastane bakımından olay seviyelerinin tanımlanmasında büyük çaplı etkiye sahip olay hangi seviyede gösterilir?

Doğru! Yanlış!

Soru 14- Triyaj sisteminde ölüler için kullanılan renk kategorisi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 15- Türkiye’de 112 acil yardım ve kurtarma merkezleri hangi yılda kurulmuştur?

Doğru! Yanlış!

Soru 16- Basit malzeme ve ekipman temini hastane müdahale aşamalarından hangisinde yer alır?

Doğru! Yanlış!

Soru 17- ilk hava ambulansını kullanan ülke aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 18- Türkiye’de benimsenen Anglo-Amerikan Acil Sağlık Modeli yaklaşımına aşağıdaki uygulamalardan hangisi ters düşer?

Doğru! Yanlış!

Soru 19- Hastane afet ve acil durum planlanmasında (HAP) aşağıdakilerden hangisi sıralamada diğerlerinden daha önce gelir?

Doğru! Yanlış!

Soru 20- Aşağıdakilerden hangisi Acil Sağlık Hizmetleri Yönetmeliğince Türkiye'de acil tıp teknisyenlerinin asli görevleri arasında yer almaz?

Doğru! Yanlış!

2018-2019 - Afet Tıbbı ve Yönetim İlkeleri - Vize Sınavı
Durumun hiç iyi gözükmüyor. Çalışmanız gerekiyor. Hem de çok ve kaliteli çalışmanız gerekiyor. Çalışmadan, emek sarfetmeden kim başarılı olmuş ki sen olacaksın. Tembelliği bırakıp, çalışmaya başla. Hemen şimdi… Acele et, zaman çabuk geçiyor… Unutma; Başarı, hazırlık ve fırsatın buluştuğu yerdir.
Herhalde dersine şöyle bir bakıp geçmişsin. Çalışacaksın, çalışmadan olmaz. Emek sarfetmeden hiç olmaz. Çalışırsan başarılı olmaman için hiçbir sebep yok. Başarı, her gün tekrarlanan küçük çabaların toplamıdır. Vaktin mi yok? Hiç sanmıyorum. Telefona, televizyona ayırdığın zamanın azını derslerine ayırırsan bu iş olur ve olacaktır. Neden olmasın ki? Çok geç değil…
Sonuca göre durumunuz orta hallice gözüküyor. Ne iyisin ne de kötüsün diyebiliriz… Böyle de olmaz deyip hatanı telafi etmek için, kendine söz vermelisin. Daha başarılı olmanın yolu çalışmaktan, emek sarfetmekden geçiyor. Bunu unutma… İnat et ve başar. Başarmak için kendi iradenizin her şeyden çok daha önemli olduğunu asla unutmayın. Başarmak senin de hakkın...
Durumunu değerlendirecek olursak, iyiye yakınsın. Ama zirvede de değilsin. Niye değilsin? Biraz daha çaba gösterirsen, daha başarılı olacaksın gibi gözüküyor. Bundan sonra daha iyi olacağım, daha çok çalışacağım diye kendine söz ver ve inatla, azimle yoluna devam et. İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün, hiçbir şey erişilemeyecek kadar yükseklerde değildir. Daha iyi olacaksın, emin olunuz…
Gayet iyi durumdasın ve başarılısın. Ancak, bu sonucu görüp de kendini bırakma. Başarının devamlı ve düzenli, kaliteli bir çalışmanın sonucunda geldiği hiç unutma. Her zaman zirveye doğru koşmaya devam et. Başarı mutluluk getirir, huzur getirir... Yolun açık, başarıların daim olsun…

Sonuçlarınızı Paylaşın:

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir