Google Adsense Kodu

Türk Dili II – Çalışma Testi (10)

Türk Dili II – Çalışma Testi (10)

1. Anlatılara somutluk kazandırmak için başkalarının düşüncelerinden, sözlerinden yararlanma şeklinde kullanılan ve tanık gösterme olarak da adlandırılan anlatım biçimi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

2. Aşağıdakilerden hangisi dil becerisi değildir?

Doğru! Yanlış!

3. Kompozisyonun başlığı ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

Doğru! Yanlış!

4. ""Domuz gribi, WHO’nun verilerine göre 40’ı aşkın ülkede 12.000’i aşkın kişiyi enfekte etmiş, 86 kişiyi öldürmüş durumda. Fakat bunlar kayıtlı vakalar; virüse maruz kalmışların gerçek sayısının en az 100.000 olduğu tahmin ediliyor. "" Yukarıdaki paragrafta kullanılan anlatım biçimi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

5. İnsanı diğer canlılardan ayıran ve üstün kılan en temel farklılık aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

6. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde kesme işareti yanlış yerde kullanılmıştır?

Doğru! Yanlış!

7. ""Çöl deyince aklınıza ne geliyor ( ) Suyun olmadığı ( ) kimsenin uğramadığı ıssız ve sapa yerler mi ( ) O zaman sizi şaşırtalım ( ) İlkbaharda çöller de rengârenk çiçeklerle dolar ( )"" Yukarıdaki paragrafta yer alan boşluklara sırayla hangi noktalama işaretleri gelir?

Doğru! Yanlış!

8. Arap alfabesinde, Kur’an’da ayetlerin bittiğini gösteren işaret aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

9. Göktürk alfabesinde kelimeler, bir diğerinden yalnızca bir noktalama işareti kullanılarak ayrılmaktaydı. Bu noktalama işareti aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

10. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde virgülün kullanımı yanlıştır?

Doğru! Yanlış!

11. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde ünlü düşmesine uğrayan bir sözcük vardır?

Doğru! Yanlış!

12. Aşağıdaki sözcüklerden hangisinin yazımı yanlıştır?

Doğru! Yanlış!

13. Aşağıdaki sözcüklerden hangisinin yazımı yanlıştır?

Doğru! Yanlış!

14. Aşağıdaki sözcüklerden hangisinin yazımı yanlıştır?

Doğru! Yanlış!

15. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde büyük harflerin yazımı ile ilgili bir yazım yanlışı vardır?

Doğru! Yanlış!

16. Aşağıdakilerden hangisi eleştiri türlerinden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

17. Aşağıdakilerden hangisi günümüz fıkra yazarlarından biri değildir?

Doğru! Yanlış!

18. Osmanlı döneminde yaşam öyküsü yazım geleneğinin izlerini taşıyan eser aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

19. ""Yazarın kendi eğilimleri doğrultusunda seçtiği herhangi bir konu hakkındaki görüşlerini, konuşma doğallığı içinde anlatan düşünce yazılarıdır."" Yukarıda sözü edilen yazı türü aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

20. Aşağıdakilerden hangisi “ makale ” nin özelliklerinden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

2013-2014 - Türk Dili II - Vize Sınavı
Durumun hiç iyi gözükmüyor. Çalışmanız gerekiyor. Hem de çok ve kaliteli çalışmanız gerekiyor. Çalışmadan, emek sarfetmeden kim başarılı olmuş ki sen olacaksın. Tembelliği bırakıp, çalışmaya başla. Hemen şimdi… Acele et, zaman çabuk geçiyor… Unutma; Başarı, hazırlık ve fırsatın buluştuğu yerdir.
Herhalde dersine şöyle bir bakıp geçmişsin. Çalışacaksın, çalışmadan olmaz. Emek sarfetmeden hiç olmaz. Çalışırsan başarılı olmaman için hiçbir sebep yok. Başarı, her gün tekrarlanan küçük çabaların toplamıdır. Vaktin mi yok? Hiç sanmıyorum. Telefona, televizyona ayırdığın zamanın azını derslerine ayırırsan bu iş olur ve olacaktır. Neden olmasın ki? Çok geç değil…
Sonuca göre durumunuz orta hallice gözüküyor. Ne iyisin ne de kötüsün diyebiliriz… Böyle de olmaz deyip hatanı telafi etmek için, kendine söz vermelisin. Daha başarılı olmanın yolu çalışmaktan, emek sarfetmekden geçiyor. Bunu unutma… İnat et ve başar. Başarmak için kendi iradenizin her şeyden çok daha önemli olduğunu asla unutmayın. Başarmak senin de hakkın...
Durumunu değerlendirecek olursak, iyiye yakınsın. Ama zirvede de değilsin. Niye değilsin? Biraz daha çaba gösterirsen, daha başarılı olacaksın gibi gözüküyor. Bundan sonra daha iyi olacağım, daha çok çalışacağım diye kendine söz ver ve inatla, azimle yoluna devam et. İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün, hiçbir şey erişilemeyecek kadar yükseklerde değildir. Daha iyi olacaksın, emin olunuz…
Gayet iyi durumdasın ve başarılısın. Ancak, bu sonucu görüp de kendini bırakma. Başarının devamlı ve düzenli, kaliteli bir çalışmanın sonucunda geldiği hiç unutma. Her zaman zirveye doğru koşmaya devam et. Başarı mutluluk getirir, huzur getirir... Yolun açık, başarıların daim olsun…

Sonuçlarınızı Paylaşın: