2018-2019 – Temel Bilgi Teknolojileri I – Yaz Okulu Sınavı

1. Aşağıdakilerden hangisi bilgi toplumu öncesi zenginlik kaynaklarından biri değildir?

Doğru! Yanlış!

2. Verinin ilişkili bağlantılar sonucunda anlam kazanmış haline ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

3. Bir sözcük işlemcide imleci aynı satırda, satır başına getirmek için kullanılan tuş aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

4. Aşağıdakilerden hangisi Belgeyi Koru düğmesi seçeneklerinden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

5. Prezi sunum programında metinleri ve arka fonu otomatik olarak değiştirmeyi sağlayan menü aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

6. Aşağıdakilerden hangisi sunum teknolojilerinden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

7. Bir hesap tablosunda hatalı veri türünün parametre olarak girilmesi durumunda kullanıcının karşılaşacağı hata mesajı aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

8. İşletmelerde ya da organizasyonlarda karar verme sürecini destekleyen bilgisayar destekli bilgi sistemlerine ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

9. Apple firmasının geliştirdiği web tarayıcısı aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

10. URL'nin açılımı aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

11. Https ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

Doğru! Yanlış!

12. Aşağıdakilerden hangisi herhangi bir fiziksel klavyenin kullanılmadığı, sanal klavyenin ve yüksek etkileşimli kalemlerin kullanıldığı tablet bilgisayar türüdür?

Doğru! Yanlış!

13. Aşağıdakilerden hangisi akıllı telefonlardan görüntülü konuşma yapılabilmesi için gerekenlerden biridir?

Doğru! Yanlış!

14. Aşağıdakilerden hangisi cep telefonlarının aşırı kullanımının çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinden değildir?

Doğru! Yanlış!

15. Ekran araçları olarak da tanımlanan, görsel programlamada, bir kütüphanedeki görsel bileşenlere ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

16. Aşağıdaki Web seviyelerinden hangisinde kullanıcılar bulundukları pasif rolden aktif bir role geçmişlerdir?

Doğru! Yanlış!

17. Aşağıdakilerden hangisi Facebook’ta işletmelerin ve kuruluşların hikâyelerini paylaşmaları için oluşturulmuş yapıyı tanımlar?

Doğru! Yanlış!

18. Aşağıdakilerden hangisi sosyal ağlarda benzer görüşlere sahip bireylerin yaptıkları tartışmalarda birbirlerini onaylayarak, tartışmanın başladığı noktaya göre çok daha fazla ortak görüşlere bağlanabilmelerini belirtir?

Doğru! Yanlış!

19. Sanal dünyalar ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

Doğru! Yanlış!

20. Aşağıdaki yaklaşımlardan hangisinde benliğin sadece merkezden uzaklaşmadığı, sınırsız sayıda bölündüğü de görülmektedir?

Doğru! Yanlış!

2018-2019 - Temel Bilgi Teknolojileri I - Yaz Okulu Sınavı
Durumun hiç iyi gözükmüyor. Çalışmanız gerekiyor. Hem de çok ve kaliteli çalışmanız gerekiyor. Çalışmadan, emek sarfetmeden kim başarılı olmuş ki sen olacaksın. Tembelliği bırakıp, çalışmaya başla. Hemen şimdi… Acele et, zaman çabuk geçiyor… Unutma; Başarı, hazırlık ve fırsatın buluştuğu yerdir.
Herhalde dersine şöyle bir bakıp geçmişsin. Çalışacaksın, çalışmadan olmaz. Emek sarfetmeden hiç olmaz. Çalışırsan başarılı olmaman için hiçbir sebep yok. Başarı, her gün tekrarlanan küçük çabaların toplamıdır. Vaktin mi yok? Hiç sanmıyorum. Telefona, televizyona ayırdığın zamanın azını derslerine ayırırsan bu iş olur ve olacaktır. Neden olmasın ki? Çok geç değil…
Sonuca göre başarınız orta hallice gözüküyor. Ne iyisin ne de kötüsün diyebiliriz… Böyle de olmaz deyip hatanı telafi etmek için, kendine söz vermelisin. Daha başarılı olmanın yolu çalışmaktan, emek sarfetmekden geçiyor. Bunu unutma… İnat et ve başar. Başarmak için kendi iradenizin her şeyden çok daha önemli olduğunu asla unutmayın. Başarmak senin de hakkın...
Durumunu değerlendirecek olursak, iyiye yakınsın. Ama zirvede de değilsin. Niye değilsin? Biraz daha çaba gösterirsen, daha başarılı olacaksın gibi gözüküyor. Bundan sonra daha iyi olacağım, daha çok çalışacağım diye kendine söz ver ve inatla, azimle yoluna devam et. İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün, hiçbir şey erişilemeyecek kadar yükseklerde değildir. Daha iyi olacaksın, emin olunuz…
Gayet iyi durumdasın ve başarılısın. Ancak, bu sonucu görüp de kendini bırakma. Başarının devamlı ve düzenli, kaliteli bir çalışmanın sonucunda geldiği hiç unutma. Her zaman zirveye doğru koşmaya devam et. Başarı mutluluk getirir, huzur getirir... Yolun açık, başarıların daim olsun…