2017-2018 – Klasik Mantık – Final Sınavı

1. "Mutlu olmanın en iyi yolu seyahat etmektir." önermesi ne tür bir önermedir?

Doğru! Yanlış!

2. Aşağıdakilerden hangisi Aristoteles’in mantığın konularını incelediği Organon adı verilen altı kitabından biri değildir?

Doğru! Yanlış!

3. Bir kavram, içine aldığı bireylere işaret ederse, o bireyler kavramın neyini oluşturur?

Doğru! Yanlış!

4. Kavramlardan biri, diğerinin hiçbir bireyini içine almaz ise aralarındaki ilişkiye ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

5. "Bütün kediler dört ayaklıdır." tümel olumlu önermesinin düz döndürmesi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

6. Birçok karga gözlemleyip, Bütün kargalar siyahtır. genellemesine ulaşılan akıl yürütme yöntemi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

7. Aşağıdaki tasım ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

Doğru! Yanlış!

8. Aşağıdaki çıkarım aşağıdaki geçerli çıkarım kurallarından hangisine bir örnektir?

Doğru! Yanlış!

9. “İş görüşmesine giderken önümden kara kedi geçti, uğursuzluk getirdi işe kabul edilmedim.” önermesi hangi tür hatalı akıl yürütmeye bir örnektir?

Doğru! Yanlış!

10. Aşağıdaki çıkarım aşağıdaki yanıltmacalardan hangisine bir örnektir?

Doğru! Yanlış!

11. Aşağıdaki çıkarım aşağıdaki geçerli çıkarım kurallarından hangisine bir örnektir?

Doğru! Yanlış!

12. Aşağıda verilen tasımdaki hata aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

13. “Atom renksizdir. Kuşlar atomlardan oluşur. O halde kuşlar da renksizdir.” önermesi hangi tür hatalı akıl yürütmeye bir örnektir?

Doğru! Yanlış!

14. Aşağıdaki çıkarım aşağıdaki geçerli çıkarım kurallarından hangisine bir örnektir?

Doğru! Yanlış!

15. “Ya beni seviyorsun, ya da düşmansın. Beni sevmiyorsun, o halde düşmansın.” önermesi hangi tür hatalı akıl yürütmeye bir örnektir?

Doğru! Yanlış!

16. "Kelliğe son! Üç ayda saçınız son derece gür ve sağlıklı çıkacak." şeklinde yapılan bir reklam insanları hangi tür hatalı akıl yürütmeye zorlayıp bu ilacı almalarını sağlamaya çalışır?

Doğru! Yanlış!

17. Verilen Venn diyagramında 6 ve 7 ile gösterilen bölgelerin boş olduğunu ifade eden önerme aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

18. Soru İptal edilmiştir.

Doğru! Yanlış!

19. Aşağıdaki çıkarım aşağıdaki geçerli çıkarım kurallarından hangisine bir örnektir?

Doğru! Yanlış!

20. Aşağıdaki çıkarım ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

Doğru! Yanlış!

2017-2018 - Klasik Mantık - Final Sınavı

Durumun hiç iyi gözükmüyor. Çalışmanız gerekiyor. Hem de çok ve kaliteli çalışmanız gerekiyor. Çalışmadan, emek sarfetmeden kim başarılı olmuş ki sen olacaksın. Tembelliği bırakıp, çalışmaya başla. Hemen şimdi… Acele et, zaman çabuk geçiyor… Unutma; Başarı, hazırlık ve fırsatın buluştuğu yerdir.

Herhalde dersine şöyle bir bakıp geçmişsin. Çalışacaksın, çalışmadan olmaz. Emek sarfetmeden hiç olmaz. Çalışırsan başarılı olmaman için hiçbir sebep yok. Başarı, her gün tekrarlanan küçük çabaların toplamıdır. Vaktin mi yok? Hiç sanmıyorum. Telefona, televizyona ayırdığın zamanın azını derslerine ayırırsan bu iş olur ve olacaktır. Neden olmasın ki? Çok geç değil…

Sonuca göre başarınız orta hallice gözüküyor. Ne iyisin ne de kötüsün diyebiliriz… Böyle de olmaz deyip hatanı telafi etmek için, kendine söz vermelisin. Daha başarılı olmanın yolu çalışmaktan, emek sarfetmekden geçiyor. Bunu unutma… İnat et ve başar. Başarmak için kendi iradenizin her şeyden çok daha önemli olduğunu asla unutmayın. Başarmak senin de hakkın...

Durumunu değerlendirecek olursak, iyiye yakınsın. Ama zirvede de değilsin. Niye değilsin? Biraz daha çaba gösterirsen, daha başarılı olacaksın gibi gözüküyor. Bundan sonra daha iyi olacağım, daha çok çalışacağım diye kendine söz ver ve inatla, azimle yoluna devam et. İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün, hiçbir şey erişilemeyecek kadar yükseklerde değildir. Daha iyi olacaksın, emin olunuz…

Gayet iyi durumdasın ve başarılısın. Ancak, bu sonucu görüp de kendini bırakma. Başarının devamlı ve düzenli, kaliteli bir çalışmanın sonucunda geldiği hiç unutma. Her zaman zirveye doğru koşmaya devam et. Başarı mutluluk getirir, huzur getirir... Yolun açık, başarıların daim olsun…