2016-2017 – Klasik Mantık – Vize Sınavı

1. Aşağıdakilerden hangisi Aristoteles’in mantığın konularını inceleyip Organon adı altında topladığı altı kitaptan biri değildir?

Doğru! Yanlış!

2. III. yüzyılda Aristoteles’in altı kitabına Porphyrios’un İsoloji adlı eserini de ekleyen Organon yorumcusu aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

3. Aşağıdakilerden hangisi mantığın ilkelerinden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

4. Tümevarım ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

Doğru! Yanlış!

5. "Serpil ile İrem dans etmeyi seviyor. İkisi de sinemaya gitmeyi, pasta yemeyi, seyahat etmeyi, resim yapmayı, bahçeyle uğraşmayı, yüzmeyi seviyor. Ayrıca, Serpil çocukları çok seviyor. Bu yüzden İrem’in de çocukları sevdiğini söyleyebiliriz." türü benzerliklere dayanan akıl yürütme yöntemi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

6. Birçok kuş gözlemleyip, “Bütün kuşlar uçar.” genellemesine varılan akıl yürütme yöntemi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

7. Bir önermenin (sonuç), başka bir önerme (öncül) kullanılarak doğruluğunun ispat edilmesine ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

8. “Her kuş uçandır.” ve “Her uçan kuştur.” örneklerinde olduğu gibi kavramlardan her biri diğerinin tüm bireylerini içine alıyorsa aralarında ne tür bir ilişki vardır?

Doğru! Yanlış!

9. Öğretmen, öğrenci gibi bireyler grubunu ifade edip de bireyde gerçekleşen kavramlara ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

10. İnsanlık, dürüstlük, güzellik gibi bir oluş tarzını ifade eden kavramlara ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

11. “Bazı insanlar futbolcudur.” ve 'Bütün futbolcular insandır.” örneklerinde olduğu gibi kavramlardan yalnız biri, diğerinin tüm bireylerini içine alıyorsa aralarında ne tür bir ilişki vardır?

Doğru! Yanlış!

12. Fikir, düşünce olarak da adlandırılan, bir şeyin zihindeki tasarımına ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

13. Emine, Keşan, Edirne, Gaziantep gibi tek bir bireye işaret eden kavramlara ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

14. Aşağıdakilerden hangisi beş tümele göre tanım çeşitlerinden, ilinti ile ilgili eksik tanıma bir örnektir?

Doğru! Yanlış!

15. “Kar yağarsa mikroplar kırılır.” önermesi ne tür bir önermedir?

Doğru! Yanlış!

16. “Üniversiteyi kazanmanın en iyi yolu düzenli çalışmaktır.” önermesi ne tür bir önermedir?

Doğru! Yanlış!

17. “Yalnız İrem koleji kazandı.” önermesi ne tür bir önermedir?

Doğru! Yanlış!

18. “Bütün kediler miyavlar.” tümel olumlu önermesinin düz döndürmesi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

19. “Bir aydan beri Avrasya tünelinden geçiliyor.” önermesi ne tür bir önermedir?

Doğru! Yanlış!

20. Aşağıdakilerden hangisi tümel olumlu önermeye bir örnektir?

Doğru! Yanlış!

2016-2017 - Klasik Mantık - Vize Sınavı

Durumun hiç iyi gözükmüyor. Çalışmanız gerekiyor. Hem de çok ve kaliteli çalışmanız gerekiyor. Çalışmadan, emek sarfetmeden kim başarılı olmuş ki sen olacaksın. Tembelliği bırakıp, çalışmaya başla. Hemen şimdi… Acele et, zaman çabuk geçiyor… Unutma; Başarı, hazırlık ve fırsatın buluştuğu yerdir.

Herhalde dersine şöyle bir bakıp geçmişsin. Çalışacaksın, çalışmadan olmaz. Emek sarfetmeden hiç olmaz. Çalışırsan başarılı olmaman için hiçbir sebep yok. Başarı, her gün tekrarlanan küçük çabaların toplamıdır. Vaktin mi yok? Hiç sanmıyorum. Telefona, televizyona ayırdığın zamanın azını derslerine ayırırsan bu iş olur ve olacaktır. Neden olmasın ki? Çok geç değil…

Sonuca göre başarınız orta hallice gözüküyor. Ne iyisin ne de kötüsün diyebiliriz… Böyle de olmaz deyip hatanı telafi etmek için, kendine söz vermelisin. Daha başarılı olmanın yolu çalışmaktan, emek sarfetmekden geçiyor. Bunu unutma… İnat et ve başar. Başarmak için kendi iradenizin her şeyden çok daha önemli olduğunu asla unutmayın. Başarmak senin de hakkın...

Durumunu değerlendirecek olursak, iyiye yakınsın. Ama zirvede de değilsin. Niye değilsin? Biraz daha çaba gösterirsen, daha başarılı olacaksın gibi gözüküyor. Bundan sonra daha iyi olacağım, daha çok çalışacağım diye kendine söz ver ve inatla, azimle yoluna devam et. İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün, hiçbir şey erişilemeyecek kadar yükseklerde değildir. Daha iyi olacaksın, emin olunuz…

Gayet iyi durumdasın ve başarılısın. Ancak, bu sonucu görüp de kendini bırakma. Başarının devamlı ve düzenli, kaliteli bir çalışmanın sonucunda geldiği hiç unutma. Her zaman zirveye doğru koşmaya devam et. Başarı mutluluk getirir, huzur getirir... Yolun açık, başarıların daim olsun…