Medeni Hukuk (Eşya-Miras) – Çalışma Testi (6)

Medeni Hukuk (Eşya-Miras) – Çalışma Testi (6)

1. Aşağıdakilerden hangisi Medeni Hukukun dallarından biri değildir?

Doğru! Yanlış!

2. Hısımlık Medeni Hukukun dallarından hangisinin konusunu oluşturur?

Doğru! Yanlış!

3. Aşağıdakilerden hangisi hukukun tali kaynaklarından biridir?

Doğru! Yanlış!

4. Kanun koyucunun bilerek ve isteyerek bıraktığı boşluk haline ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

5. Bir kimsenin fiil ehliyetinin bulunmadığını ispat yükü kime aittir?

Doğru! Yanlış!

6. Aşağıdakilerden hangisi ispat yüküne ilişkin genel kuralın istisnalarından biri değildir?

Doğru! Yanlış!

7. Birlikte ölüm karinesinin hukuki niteliği aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

8. Ahde vefa ilkesinin anlamı aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

9. Gerçek kişiliğin başlangıç anı aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

10. Aşağıdakilerden hangisi üzerinde kişinin kişilik hakkı yoktur?

Doğru! Yanlış!

11. Ayşe ile anne ortak, baba ayrı kardeşi Kiraz arasındaki hısımlık ilişkisi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

12. Aşağıdakilerden hangisi kişilik hakkına dışarıdan yapılan müdahalenin hukuka aykırılığını ortadan kaldıran nedenlerden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

13- ""A, oğlu C’nin bir gemi yolculuğuna çıktığını ve yolculuk sırasında meydana gelen bir kazadan sonra bir daha eve dönmediğini belirtmekte ve oğlu hakkında gaiplik kararı verilmesini istemektedir."" A’nın isteği üzerine oğlu C hakkında gaiplik kararı verilebilmesi için geçmesi gereken asgari süre aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

14- ""A, oğlu C’nin bir gemi yolculuğuna çıktığını ve yolculuk sırasında meydana gelen bir kazadan sonra bir daha eve dönmediğini belirtmekte ve oğlu hakkında gaiplik kararı verilmesini istemektedir."" A’nın oğlu C hakkında gaiplik kararı verilmesi talebiyle başvuracağı mahkeme aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

15- ""A, oğlu C’nin bir gemi yolculuğuna çıktığını ve yolculuk sırasında meydana gelen bir kazadan sonra bir daha eve dönmediğini belirtmekte ve oğlu hakkında gaiplik kararı verilmesini istemektedir."" Hakkında alınacak gaiplik kararının C’nin mevcut evliliğine etkisi hakkında aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

Doğru! Yanlış!

16. İradi yerleşim yeri edinmemiş kişilerin yasa gereği yerleşim yeri kabul edilen yer aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

17. Vakfın tüzel kişilik kazanabilmesi için gereken tescilin yapıldığı sicil aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

18. Aşağıdakilerden hangisi derneğin kendiliğinden sona ermesine yol açan sebeplerden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

19. Aşağıdakilerden hangisinin tüzel kişiliği yoktur?

Doğru! Yanlış!

20. Aşağıdakilerden hangisi tüzel kişilerin gerçek kişilerden bağımsız hukuki bir varlığa sahip olabilmeleri için gereken unsurlardan biridir?

Doğru! Yanlış!

2013-2014 - Medeni Hukuk I - Vize Sınavı
Durumun hiç iyi gözükmüyor. Çalışmanız gerekiyor. Hem de çok ve kaliteli çalışmanız gerekiyor. Çalışmadan, emek sarfetmeden kim başarılı olmuş ki sen olacaksın. Tembelliği bırakıp, çalışmaya başla. Hemen şimdi… Acele et, zaman çabuk geçiyor… Unutma; Başarı, hazırlık ve fırsatın buluştuğu yerdir.
Herhalde dersine şöyle bir bakıp geçmişsin. Çalışacaksın, çalışmadan olmaz. Emek sarfetmeden hiç olmaz. Çalışırsan başarılı olmaman için hiçbir sebep yok. Başarı, her gün tekrarlanan küçük çabaların toplamıdır. Vaktin mi yok? Hiç sanmıyorum. Telefona, televizyona ayırdığın zamanın azını derslerine ayırırsan bu iş olur ve olacaktır. Neden olmasın ki? Çok geç değil…
Sonuca göre durumunuz orta hallice gözüküyor. Ne iyisin ne de kötüsün diyebiliriz… Böyle de olmaz deyip hatanı telafi etmek için, kendine söz vermelisin. Daha başarılı olmanın yolu çalışmaktan, emek sarfetmekden geçiyor. Bunu unutma… İnat et ve başar. Başarmak için kendi iradenizin her şeyden çok daha önemli olduğunu asla unutmayın. Başarmak senin de hakkın...
Durumunu değerlendirecek olursak, iyiye yakınsın. Ama zirvede de değilsin. Niye değilsin? Biraz daha çaba gösterirsen, daha başarılı olacaksın gibi gözüküyor. Bundan sonra daha iyi olacağım, daha çok çalışacağım diye kendine söz ver ve inatla, azimle yoluna devam et. İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün, hiçbir şey erişilemeyecek kadar yükseklerde değildir. Daha iyi olacaksın, emin olunuz…
Gayet iyi durumdasın ve başarılısın. Ancak, bu sonucu görüp de kendini bırakma. Başarının devamlı ve düzenli, kaliteli bir çalışmanın sonucunda geldiği hiç unutma. Her zaman zirveye doğru koşmaya devam et. Başarı mutluluk getirir, huzur getirir... Yolun açık, başarıların daim olsun…

Sonuçlarınızı Paylaşın: