İlk Yardım ve Acil Sağlık Hizmetleri – Çalışma Testi

Soru 1- İlkyardımın temel uygulamaları değerlendirildiğinde ilk yapılması gereken uygulama aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 2- Aşağıdakilerden hangisi ilkyardımın 4 temel amacından biri değildir?

Doğru! Yanlış!

Soru 3- Aşağıdakilerden hangisi ikinci değerlendirme işlemlerinden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

Soru 4- Yetişkin bir hastanın ya da yaralının bilincini kontrol ettiğinde kişinin bilincinin olmadığını anlayan bir ilkyardımcı ilk olarak aşağıdakilerden hangisini yapmalıdır?

Doğru! Yanlış!

Soru 5- Aşağıdakilerden hangisi yetişkinler ve çocuklardaki temel yaşam desteği uygulamalarında görülen farklılıklardan biridir?

Doğru! Yanlış!

Soru 6- Bebeklerde temel yaşam desteği uygulamasında dakikada kaç kez olacak şekilde göğüs kemiğine baskı yapılır?

Doğru! Yanlış!

Soru 7- İlker Bey, alışveriş yaptıktan sonra evine dönerken aracının yanında yol üzerinde yatmakta olan birini görmüştür. Olay yeri güvenliğini sağladıktan sonra İlker Beyin ilk olarak yapması gereken ilkyardım uygulaması aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 8- Temel yaşam desteği uygulaması aşağıdaki seçeneklerden hangisinde doğru verilmiştir?

Doğru! Yanlış!

Soru 9- İlkyardımın ABC’sinde C harfinin karşılığı aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 10- Aşağıdakilerden hangisi iç kanamanın belirtilerinden biridir?

Doğru! Yanlış!

Soru 11- Kırık, çıkık ya da burkulmalarda zarar gören bölgenin hareket edemeyecek şekilde sabitlenmesine ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

Soru 12- Kalp krizi, kazalar ya da benzeri durumlarda müdahalenin bir an önce yapılması gereken ilkyardımın kritik dakikaları aşağıdaki seçeneklerden hangisinde doğru olarak verilmiştir?

Doğru! Yanlış!

Soru 13- Dış kanamalarda ilk yapılması gereken ilkyardım müdahalesi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 14- Daha çok çocuklarda görülen periostun sağlam kaldığı, kemiğin bir tarafının kırıkken diğer tarafının hala tuttuğu, kemikte bükülme ya da eğrilme şeklinde olan kırık çeşidi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 15- Aşağıdakilerden hangisi göğüs bölgesi delici yaralanmalarında görülen belirtilerden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

Soru 16- Vücuttaki diğer dokuların arasını dolduran, tendon ve ligamentlerin yapısını oluşturan doku tipi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 17- Eklem yüzeylerinin zorlanmalar sonucunda anlık olarak ayrılmasına ne denir?

Doğru! Yanlış!

Soru 18- Hayati risk içermeyen sızıntı şeklinde ve kan renginin normal kırmızılıkta olduğu kanama çeşidi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 19- Aşağıdakilerden hangisi kırıklarda yapılması önerilen uygulamalardan biri değildir?

Doğru! Yanlış!

Soru 20- Delici göğüs yaralanmalarında ilkyardımcı, yaralıya (bilinci açıksa) aşağıdaki pozisyonlardan hangisini vermelidir?

Doğru! Yanlış!

2015-2016 - Temel İlk Yardım Bilgisi - Vize Sınavı
Durumun hiç iyi gözükmüyor. Çalışmanız gerekiyor. Hem de çok ve kaliteli çalışmanız gerekiyor. Çalışmadan, emek sarfetmeden kim başarılı olmuş ki sen olacaksın. Tembelliği bırakıp, çalışmaya başla. Hemen şimdi… Acele et, zaman çabuk geçiyor… Unutma; Başarı, hazırlık ve fırsatın buluştuğu yerdir.
Herhalde dersine şöyle bir bakıp geçmişsin. Çalışacaksın, çalışmadan olmaz. Emek sarfetmeden hiç olmaz. Çalışırsan başarılı olmaman için hiçbir sebep yok. Başarı, her gün tekrarlanan küçük çabaların toplamıdır. Vaktin mi yok? Hiç sanmıyorum. Telefona, televizyona ayırdığın zamanın azını derslerine ayırırsan bu iş olur ve olacaktır. Neden olmasın ki? Çok geç değil…
Sonuca göre durumunuz orta hallice gözüküyor. Ne iyisin ne de kötüsün diyebiliriz… Böyle de olmaz deyip hatanı telafi etmek için, kendine söz vermelisin. Daha başarılı olmanın yolu çalışmaktan, emek sarfetmekden geçiyor. Bunu unutma… İnat et ve başar. Başarmak için kendi iradenizin her şeyden çok daha önemli olduğunu asla unutmayın. Başarmak senin de hakkın...
Durumunu değerlendirecek olursak, iyiye yakınsın. Ama zirvede de değilsin. Niye değilsin? Biraz daha çaba gösterirsen, daha başarılı olacaksın gibi gözüküyor. Bundan sonra daha iyi olacağım, daha çok çalışacağım diye kendine söz ver ve inatla, azimle yoluna devam et. İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün, hiçbir şey erişilemeyecek kadar yükseklerde değildir. Daha iyi olacaksın, emin olunuz…
Gayet iyi durumdasın ve başarılısın. Ancak, bu sonucu görüp de kendini bırakma. Başarının devamlı ve düzenli, kaliteli bir çalışmanın sonucunda geldiği hiç unutma. Her zaman zirveye doğru koşmaya devam et. Başarı mutluluk getirir, huzur getirir... Yolun açık, başarıların daim olsun…

Sonuçlarınızı Paylaşın:

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir