Google Adsense Kodu

İlk Yardım ve Acil Sağlık Hizmetleri – Çalışma Testi (2)

İlk Yardım ve Acil Sağlık Hizmetleri – Çalışma Testi (2)

Soru 1- Aşağıdakilerden seçeneklerden hangisinde ilkyardımın temel uygulamaları birlikte ve doğru sırayla verilmiştir?

Doğru! Yanlış!

Soru 2- İlkyardımın ABC'sinde A harfinin karşılığı aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 3- Aşağıdakilerden hangisi acil durumlarda aranması gereken numaralardan biri değildir?

Doğru! Yanlış!

Soru 4- Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ilkyardım yönetmeliği kaç yılında çıkartılmıştır?

Doğru! Yanlış!

Soru 5- Aşağıdakilerden hangisi ilkyardımın 4 temel amacından biri değildir?

Doğru! Yanlış!

Soru 6- Yetişkin bir yaralıda bilincin kapalı olduğu anlaşılırsa ilkyardımcı ilk olarak aşağıdakilerden hangisini yapmalıdır?

Doğru! Yanlış!

Soru 7- Çocuklarda temel yaşam desteği uygulamasında 2 kurtarıcı soluk verildikten sonra yaşam bulguları halen yoksa (çocuk kendine gelmemişse) yapılması gereken kalp bası ve suni solunum sayısı aşağıdakilerden hangisinde verilmiştir?

Doğru! Yanlış!

Soru 8- İlkyardımcı yaralanma ya da diğer olumsuz bir durumun meydana geldiği olay yerine ulaştığında ilk olarak aşağıdakilerden hangisini yapmalıdır?

Doğru! Yanlış!

Soru 9- Hasta ya da yaralı değerlendirilmesinde kişilerde solunum en az kaç saniye kontrol edilmelidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 10- Aşağıdakilerden hangisi ilkyardımın ilk değerlendirme aşamalarından biridir?

Doğru! Yanlış!

Soru 11- Aşağıdakilerden hangisi kanama durumlarında kanamayı durdurma amaçlı baskı yapılması gereken basınç noktalarından biri değildir?

Doğru! Yanlış!

Soru 12- Delici göğüs yaralanmalarında ilkyardımcı, yaralıya (bilinci açıksa) aşağıdaki pozisyonlardan hangisini vermelidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 13- Dış kanamalarda ilk yapılması gereken ilkyardım müdahalesi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 14- Aşağıdakilerden hangisi iç kanamanın belirtilerinden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

Soru 15- Kalp kası ile uyumlu bir şekilde fışkırır tarzda kesik kesik kanamaya neden olan açık kırmızı kanama çeşidi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 16- Vücutta yarı taşıyıcı bir görev üstlenen, kemik kadar sert olmayan fakat şeklini koruyan esnek doku çeşidi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 17- Aşağıdaki uygulamalardan hangisi kırıklarda yapılması gereken doğru müdahaledir?

Doğru! Yanlış!

Soru 18- Hastalık neticesinde normal kişilerde kırığa neden olmayacak kadar basit travmalarla ve hatta travma olmaksızın oluşan kırık çeşidi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 19- Kırık uçlarının durumuna göre, iki kemik ucunun birbirinden ayrıldığı kırık tipi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 20- Kemik ucunun aşırı zorlanma veya ters bir hareket sonucunda eklemdeki yerinden ayrılmasına ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

2014-2015 - Temel İlk Yardım Bilgisi - Vize Sınavı
Durumun hiç iyi gözükmüyor. Çalışmanız gerekiyor. Hem de çok ve kaliteli çalışmanız gerekiyor. Çalışmadan, emek sarfetmeden kim başarılı olmuş ki sen olacaksın. Tembelliği bırakıp, çalışmaya başla. Hemen şimdi… Acele et, zaman çabuk geçiyor… Unutma; Başarı, hazırlık ve fırsatın buluştuğu yerdir.
Herhalde dersine şöyle bir bakıp geçmişsin. Çalışacaksın, çalışmadan olmaz. Emek sarfetmeden hiç olmaz. Çalışırsan başarılı olmaman için hiçbir sebep yok. Başarı, her gün tekrarlanan küçük çabaların toplamıdır. Vaktin mi yok? Hiç sanmıyorum. Telefona, televizyona ayırdığın zamanın azını derslerine ayırırsan bu iş olur ve olacaktır. Neden olmasın ki? Çok geç değil…
Sonuca göre durumunuz orta hallice gözüküyor. Ne iyisin ne de kötüsün diyebiliriz… Böyle de olmaz deyip hatanı telafi etmek için, kendine söz vermelisin. Daha başarılı olmanın yolu çalışmaktan, emek sarfetmekden geçiyor. Bunu unutma… İnat et ve başar. Başarmak için kendi iradenizin her şeyden çok daha önemli olduğunu asla unutmayın. Başarmak senin de hakkın...
Durumunu değerlendirecek olursak, iyiye yakınsın. Ama zirvede de değilsin. Niye değilsin? Biraz daha çaba gösterirsen, daha başarılı olacaksın gibi gözüküyor. Bundan sonra daha iyi olacağım, daha çok çalışacağım diye kendine söz ver ve inatla, azimle yoluna devam et. İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün, hiçbir şey erişilemeyecek kadar yükseklerde değildir. Daha iyi olacaksın, emin olunuz…
Gayet iyi durumdasın ve başarılısın. Ancak, bu sonucu görüp de kendini bırakma. Başarının devamlı ve düzenli, kaliteli bir çalışmanın sonucunda geldiği hiç unutma. Her zaman zirveye doğru koşmaya devam et. Başarı mutluluk getirir, huzur getirir... Yolun açık, başarıların daim olsun…

Sonuçlarınızı Paylaşın:

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı test-yemek-aof-aof-4.png