İlk Yardım ve Acil Sağlık Hizmetleri – Çalışma Testi (4)

İlk Yardım ve Acil Sağlık Hizmetleri – Çalışma Testi (4)

Soru 1- Solunum ve dolaşımı olmadığı tespit edilen bir kişiye ilkyardımda aşağıdakilerden hangisi uygulanır?

Doğru! Yanlış!

Soru 2- Elektriğe bağlı yanıklarda elektrik akımına kapılan kişiye ilkyardım müdahalesinde aşağıdakilerden hangisinin yapılması yanlıştır?

Doğru! Yanlış!

Soru 3- Hayat kurtarma zincirinin birinci halkası aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 4- Aşağıdakilerden hangisi iç kanamalarda ortaya çıkan belirtilerden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

Soru 5- Aşağıdakilerden hangisi solunum sistemi zehirlenmesine yol açan renksiz, kokusuz, tatsız ve havadan daha hafif bir gazdır?

Doğru! Yanlış!

Soru 6- Zehirlenme vakalarında ilkyardımcının ilk olarak yapması gereken müdahale aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 7- Bilinci kapalı olan bir kişiye dil kökünün geriye kaçmasını engellemek amacıyla aşağıdaki pozisyonlardan hangisi verilmelidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 8- Zehirli hayvan ısırmalarına ya da sokmalarına karşı yapılan ilkyardım müdahaleleri ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

Doğru! Yanlış!

Soru 9- İlkyardım müdahalesinde hastaların öncelik durumuna göre sınıflandırılmasından sonra harekete geçilmesine ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

Soru 10- Hijyenik koşullarda hazırlanmamış hazır ya da ev tipi konservelerden ve oksijensiz ortamda yaşayabilen bakterilerden kaynaklanan; baş ağrısı, kas güçsüzlüğü, görme bozukluğu ve felce yol aşabilen enfeksiyon tipi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 11- ilkyardımda kişinin durumuna göre kişilere renk kodu verilir. Buna göre ilkyardım açısından ölmüş ya da ölmek üzere olan kişiler aşağıdaki renklerden hangisiyle sembolize edilir?

Doğru! Yanlış!

Soru 12- Aşağıdakilerden hangileri insan bedenine zehirin giriş yollarındandır?

Doğru! Yanlış!

Soru 13- Herhangi bir nedenden dolayı beyne giden kan akımı azalır ve kesilirse ya da oksijen yetersizliği ortaya çıkarsa kaç dakika içerisinde beyin geri dönüşümsüz olarak ölür?

Doğru! Yanlış!

Soru 14- İçme ve kullanma suyunun fiziksel özelliklerinin uygun hale getirilmesi ve arıtılması için ilk olarak aşağıdaki işlemlerden hangisi yapılır?

Doğru! Yanlış!

Soru 15- Diş sağlığı için kullanılan diş fırçalarının __________ bir değiştirilmesi; kişisel bakımla birlikte mutlaka periyodik olarak ________ bir diş hekimine muayene olunması gerekir. Yukarıdaki boşluklara sırasıyla aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 16- İnsan bedenindeki kemiklerin boyut ve şekillerine göre sınıflandırılmasında, kafatası kemiği ve kürek kemikleri aşağıdaki kemik gruplarından hangisinde yer alır?

Doğru! Yanlış!

Soru 17- Beden ısısının şiddetli hipotermi olarak adlandırılabilmesi için kaç °C'nin altına düşmesi gerekir?

Doğru! Yanlış!

Soru 18- Aşağıda özellikleri sıralanan donma tipi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 19- Aşağıda özellikleri sıralanan yanık türü aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 20- Hijyenik koşulların oluşturulması, iyileştirilmesi ve devamlılığının sağlanması amacıyla alınan her türlü önlem ve işlemlere ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

2017-2018 - Temel İlk Yardım Bilgisi - Final Sınavı
Durumun hiç iyi gözükmüyor. Çalışmanız gerekiyor. Hem de çok ve kaliteli çalışmanız gerekiyor. Çalışmadan, emek sarfetmeden kim başarılı olmuş ki sen olacaksın. Tembelliği bırakıp, çalışmaya başla. Hemen şimdi… Acele et, zaman çabuk geçiyor… Unutma; Başarı, hazırlık ve fırsatın buluştuğu yerdir.
Herhalde dersine şöyle bir bakıp geçmişsin. Çalışacaksın, çalışmadan olmaz. Emek sarfetmeden hiç olmaz. Çalışırsan başarılı olmaman için hiçbir sebep yok. Başarı, her gün tekrarlanan küçük çabaların toplamıdır. Vaktin mi yok? Hiç sanmıyorum. Telefona, televizyona ayırdığın zamanın azını derslerine ayırırsan bu iş olur ve olacaktır. Neden olmasın ki? Çok geç değil…
Sonuca göre durumunuz orta hallice gözüküyor. Ne iyisin ne de kötüsün diyebiliriz… Böyle de olmaz deyip hatanı telafi etmek için, kendine söz vermelisin. Daha başarılı olmanın yolu çalışmaktan, emek sarfetmekden geçiyor. Bunu unutma… İnat et ve başar. Başarmak için kendi iradenizin her şeyden çok daha önemli olduğunu asla unutmayın. Başarmak senin de hakkın...
Durumunu değerlendirecek olursak, iyiye yakınsın. Ama zirvede de değilsin. Niye değilsin? Biraz daha çaba gösterirsen, daha başarılı olacaksın gibi gözüküyor. Bundan sonra daha iyi olacağım, daha çok çalışacağım diye kendine söz ver ve inatla, azimle yoluna devam et. İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün, hiçbir şey erişilemeyecek kadar yükseklerde değildir. Daha iyi olacaksın, emin olunuz…
Gayet iyi durumdasın ve başarılısın. Ancak, bu sonucu görüp de kendini bırakma. Başarının devamlı ve düzenli, kaliteli bir çalışmanın sonucunda geldiği hiç unutma. Her zaman zirveye doğru koşmaya devam et. Başarı mutluluk getirir, huzur getirir... Yolun açık, başarıların daim olsun…

Sonuçlarınızı Paylaşın: