2018-2019 – KBRN Savunma ve Güvenlik – Yaz okulu Sınavı

Soru 1- Aşağıdakilerden hangisi sinir ajanlarının vücutta yarattığı etkilerden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

Soru 2- Toksik etkileri sonucunda canlıları; öldürme, yaralama veya temel yaşam fonksiyonlarını bozarak etkisiz hale getirme gibi özelliklere sahip kimyasal maddelere genel olarak ________ denilmektedir. Yukarıdaki cümlede boş bırakılan yeri aşağıdakilerden hangisi doğru şekilde tamamlar?

Doğru! Yanlış!

Soru 3- Aşağıdakilerden hangisi BSA grubunda yer alan virüslerin özelliklerinden biridir?

Doğru! Yanlış!

Soru 4- Aşağıdaki elementlerden hangisinin temel yapı taşları atomlardan oluşmaz?

Doğru! Yanlış!

Soru 5- Biyolojik savaşın tarihçesiyle ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

Doğru! Yanlış!

Soru 6- Aşağıdakilerden hangisi kitap bombaların fark edilmesine yardım eden özelliklerden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

Soru 7- Aşağıdakilerden hangisi Türkiye’nin taraf olduğu kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesine yönelik uluslararası antlaşma, sözleşme ve rejimlerden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

Soru 8- Radyasyon ve madde arasındaki etkileşimle ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

Doğru! Yanlış!

Soru 9- Bir KBRN olayından sonra sağlık personelinin aşağıdaki temel görevlerinden hangisi ilk sırada yer alır?

Doğru! Yanlış!

Soru 10- Aşağıdakilerden hangisi böceklerin biyolojik silah olarak kullanılma nedenlerinden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

Soru 11- Aşağıdakilerden hangisi TÜBİTAK tarafından geliştirilen nokta algılama sistemidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 12- Korku yaratmak, ekonomik zarar vermek ve devletlerin dengesini bozmak amacıyla biyolojik/kimyasal etmenler kullanılarak tarımsal hedeflere yönelik olarak yapılan kasıtlı saldırılara ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

Soru 13- Aşağıdakilerden hangisi gaz fazında iyonize olmuş analit moleküllerinin kütle, yük ve mobilitelerine göre ayırt edilmesini sağlayan bir tekniktir?

Doğru! Yanlış!

Soru 14- Bir ölçüm sisteminde elektriksel gürültü üzerinde tekrarlanabilir bir tepki yaratabilen olası en küçük ajan miktarına ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

Soru 15- Antijen antikor reaksiyonlarını gösterebilmek için enzim kullanılan tüm teknikler en genel olarak enzim ________ olarak adlandırılır. Yukarıdaki cümlede boş bırakılan yeri aşağıdakilerden hangisi doğru şekilde tamamlar?

Doğru! Yanlış!

Soru 16- Sinir ajanının kullanıldığı bir saldırıda yaralılara aşağıdakilerden hangisi ilk olarak uygulanmalıdır?

Doğru! Yanlış!

Soru 17- Savunma planlamasına başlamadan önce ilk yapılması gereken uygulama aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 18- Aşağıdakilerden hangisiyle ilk kez “Savaşta bakteriyolojik metotların kullanımına” yasak getirilmiştir?

Doğru! Yanlış!

Soru 19- İnsanda ağır hastalıklara neden olan, çalışanlar için ciddi tehlike oluşturan, topluma yayılma riski yüksek olan ancak etkili korunma ve tedavi yöntemi bulunmayan biyolojik etkenler hangi risk grubunda sınıflandırılır?

Doğru! Yanlış!

Soru 20- Bulaşıcı hastalıkların ihbarı ve bildirimi hususunda gerekli düzenlemeleri yapmaktan sorumlu kurum/kuruluş aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

2018-2019 - KBRN Savunma ve Güvenlik - Yaz okulu Sınavı
Durumun hiç iyi gözükmüyor. Çalışmanız gerekiyor. Hem de çok ve kaliteli çalışmanız gerekiyor. Çalışmadan, emek sarfetmeden kim başarılı olmuş ki sen olacaksın. Tembelliği bırakıp, çalışmaya başla. Hemen şimdi… Acele et, zaman çabuk geçiyor… Unutma; Başarı, hazırlık ve fırsatın buluştuğu yerdir.
Herhalde dersine şöyle bir bakıp geçmişsin. Çalışacaksın, çalışmadan olmaz. Emek sarfetmeden hiç olmaz. Çalışırsan başarılı olmaman için hiçbir sebep yok. Başarı, her gün tekrarlanan küçük çabaların toplamıdır. Vaktin mi yok? Hiç sanmıyorum. Telefona, televizyona ayırdığın zamanın azını derslerine ayırırsan bu iş olur ve olacaktır. Neden olmasın ki? Çok geç değil…
Sonuca göre durumunuz orta hallice gözüküyor. Ne iyisin ne de kötüsün diyebiliriz… Böyle de olmaz deyip hatanı telafi etmek için, kendine söz vermelisin. Daha başarılı olmanın yolu çalışmaktan, emek sarfetmekden geçiyor. Bunu unutma… İnat et ve başar. Başarmak için kendi iradenizin her şeyden çok daha önemli olduğunu asla unutmayın. Başarmak senin de hakkın...
Durumunu değerlendirecek olursak, iyiye yakınsın. Ama zirvede de değilsin. Niye değilsin? Biraz daha çaba gösterirsen, daha başarılı olacaksın gibi gözüküyor. Bundan sonra daha iyi olacağım, daha çok çalışacağım diye kendine söz ver ve inatla, azimle yoluna devam et. İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün, hiçbir şey erişilemeyecek kadar yükseklerde değildir. Daha iyi olacaksın, emin olunuz…
Gayet iyi durumdasın ve başarılısın. Ancak, bu sonucu görüp de kendini bırakma. Başarının devamlı ve düzenli, kaliteli bir çalışmanın sonucunda geldiği hiç unutma. Her zaman zirveye doğru koşmaya devam et. Başarı mutluluk getirir, huzur getirir... Yolun açık, başarıların daim olsun…

Sonuçlarınızı Paylaşın:

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir