2018-2019 – Afet Psikolojisi ve Sosyolojisi – Vize (Ünite 3) Deneme Sınavı

Soru 1- 1999 da yaşanan Marmara Depremiyle ilişkin aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

Doğru! Yanlış!

Soru 2- İnsan eliyle gerçekleşen afetlerin çocuklar üzerindeki yıkıcı etkilerini açıkça ortaya koyan proje aşağıdakilerden hangisidir ?

Doğru! Yanlış!

Soru 3- Zedelenen güven duygusunun yerini hangi duygu almaktadır?

Doğru! Yanlış!

Soru 4- Aşağıdakilerden hangileri afet sonrası çocukların bilişsel tepkilerindendir?

Doğru! Yanlış!

Soru 5- Afetler sonrasında en sık rapor edilen psikolojik sorun aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 6- Psikososyal müdahale yaklaşımları hangi konularda müdahaleleri içerir?

Doğru! Yanlış!

Soru 7- Aşağıdakilerden hangileri travma sonrası çocuklarda meydana gelebilecek sosyal ve davranışsal tepkilerdendir?

Doğru! Yanlış!

Soru 8- Aşağıdakilerden hangisi psiko-sosyal müdahalalerin temel amaçları arasında gösterilemez?

Doğru! Yanlış!

Soru 9- Travmatik olaylar sonrasında ortaya çıkan ve duygusal olarak hiçbir şey hissedememe şeklinde gözlenen psikolojik durum aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 10- Stres belirtilerinde azalma olmayan ya da artış gözlenen veya risk grubuna giren çocuk ve ergenlere yönelik klinik değerlendirmenin afeti takiben hangi süre içinde başlatılması önerilmektedir?

Doğru! Yanlış!

Soru 11- Travmatik olay sonrası çocukların verdiği aşağıdaki tepkilerden hangileri davranışsal ve sosyal tepkilerdendir?

Doğru! Yanlış!

Soru 12- Aşağıdaki ifadelerden hangisi afetlere maruz kalan okul öncesi dönem çocuklara yönelik psiko-sosyal müdahale açısından yanlıştır?

Doğru! Yanlış!

Soru 13- Yoğun stres içeren afetler sonrasında çocuklar ne kadar süreyle psikolojik etkiler gösterir?

Doğru! Yanlış!

Soru 14- Çocuğun ağır ve yoğun bir duyguyla ya da yeni durumla baş edemediğinde, içinde bulunduğu gelişimsel dönemden daha önceki bir döneme ait davranışlar sergilemeye başlamasına ne denir?

Doğru! Yanlış!

Soru 15- Aşağıdakilerden hangisi ergenlik döneminde en yoğun görülen TSSB belirtileri arasında yer almaz?

Doğru! Yanlış!

Soru 16- Çocuk ve ergenlere yönelik afet sonrası psiko-sosyal müdahale yaklaşımları ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır ?

Doğru! Yanlış!

Soru 17- Aşağıdakilerden hangisi travma sonrası çocuklarda meydana gelen duygusal tepkilerden korkunun kendini gösterme biçimlerinden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

Soru 18- Çocuk ve ergenlerde afetlere bağlı travmatik stres belirtilerine tanı konmasına ilişkin aşağıdaki bilgilerden hangisi doğru değildir?

Doğru! Yanlış!

Soru 19- Aşağıda travmatik yaşantıların ardından çocuklarda sıklıkla görülen davranış örnekleri yer almaktadır. Örneklenen bu davranışların psikoloji bilimindeki kavramsal karşılığı doğru sırayla verilmektedir?

Doğru! Yanlış!

2018-2019 - Afet Psikolojisi ve Sosyolojisi - Vize (Ünite-3) Sınavı
Durumun hiç iyi gözükmüyor. Çalışmanız gerekiyor. Hem de çok ve kaliteli çalışmanız gerekiyor. Çalışmadan, emek sarfetmeden kim başarılı olmuş ki sen olacaksın. Tembelliği bırakıp, çalışmaya başla. Hemen şimdi… Acele et, zaman çabuk geçiyor… Unutma; Başarı, hazırlık ve fırsatın buluştuğu yerdir.
Herhalde dersine şöyle bir bakıp geçmişsin. Çalışacaksın, çalışmadan olmaz. Emek sarfetmeden hiç olmaz. Çalışırsan başarılı olmaman için hiçbir sebep yok. Başarı, her gün tekrarlanan küçük çabaların toplamıdır. Vaktin mi yok? Hiç sanmıyorum. Telefona, televizyona ayırdığın zamanın azını derslerine ayırırsan bu iş olur ve olacaktır. Neden olmasın ki? Çok geç değil…
Sonuca göre durumunuz orta hallice gözüküyor. Ne iyisin ne de kötüsün diyebiliriz… Böyle de olmaz deyip hatanı telafi etmek için, kendine söz vermelisin. Daha başarılı olmanın yolu çalışmaktan, emek sarfetmekden geçiyor. Bunu unutma… İnat et ve başar. Başarmak için kendi iradenizin her şeyden çok daha önemli olduğunu asla unutmayın. Başarmak senin de hakkın...
Durumunu değerlendirecek olursak, iyiye yakınsın. Ama zirvede de değilsin. Niye değilsin? Biraz daha çaba gösterirsen, daha başarılı olacaksın gibi gözüküyor. Bundan sonra daha iyi olacağım, daha çok çalışacağım diye kendine söz ver ve inatla, azimle yoluna devam et. İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün, hiçbir şey erişilemeyecek kadar yükseklerde değildir. Daha iyi olacaksın, emin olunuz…
Gayet iyi durumdasın ve başarılısın. Ancak, bu sonucu görüp de kendini bırakma. Başarının devamlı ve düzenli, kaliteli bir çalışmanın sonucunda geldiği hiç unutma. Her zaman zirveye doğru koşmaya devam et. Başarı mutluluk getirir, huzur getirir... Yolun açık, başarıların daim olsun…

Sonuçlarınızı Paylaşın:

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir