2014-2015 – Temel Bilgi Teknolojileri II – Final Sınavı

2014-2015 – Temel Bilgi Teknolojileri II – Final Sınavı

1. Kablosuz bir bağlantı üzerinden iletilen IP ağ trafiğini, telefon hattı veya kablo üzerinden gönderilen ve yüksek hızda alınan sinyallere dönüştüren araca ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

2. Bilgisayar ve ağ güvenliği ile ilgili olarak “bilgilerin, sadece o bilgilere erişim ve kullanım hakkına sahip olan kişilerce sahip olunması” kavramının en iyi karşılığı aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

3. Kişilerin İnternet üzerinde takip etmek istedikleri yüzlerce siteyi düzenli olarak tarayarak yeni eklenen web sayfalarını, blogları, podcastları, haberleri ve wiki maddelerini kişinin bilgisayarına getiren belge türü aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

4. Akıllı telefon güvenliğine ilişkin ilk ve öncelikli olarak alınması gereken güvenlik önlemi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

5. Virüslerin yayılma yöntemlerinden en fazla bilineni aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

6. İnternet aracılığıyla telif haklarına aykırılık halinde uygulanacak yaptırımların düzenlendiği kanun aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

7. Halkın kısıtlama olmadan kullanabileceği, yeniden düzenleyebileceği ve kısıtsız ya da düşük kısıtla tekrar dağıtabileceği yazılım türü aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

8. Aşağıdakilerden hangisi bilgisayara zarar veren durumlardan biri değildir?

Doğru! Yanlış!

9. Aşağıdakilerden hangisi “Bilgi Toplumu Stratejisi (2006-2011): Problemlerin Değerlendirilmesi” çerçevesinde incelenen başlıklardan biri değildir?

Doğru! Yanlış!

10. Aşağıdakilerden hangisi Bulut Bilişimin “kurulum” modellerinden biridir?

Doğru! Yanlış!

11. Aşağıdakilerden hangisi yapısal olmayan veriye örnektir?

Doğru! Yanlış!

12. Öğrenmenin planlanması, tasarlanması, geliştirilmesi, uygulanması, değerlendirilmesi ve denetlenmesi gibi faaliyetleri bütünleşik olarak yerine getiren web tabanlı yazılım sistemi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

13. Virüs tarama tekniklerinden olan “Dosya taraması”nın özellikle tercih edilen tarama sıklığı aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

14. Abone olunduğunda her bir bilgisayara gönderilen, isteğe göre ayarlanabilen haber aracı içeriği türü aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

15. Bir uygulama Google Maps üzerinde geliştiriliyor ve harita alt yapısı hazır hizmet olarak Google’dan alınıyorsa, kullanılan bulut iş modeli aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

16. Aşağıdakilerden hangisi video taşıyıcı formatlardan biridir?

Doğru! Yanlış!

17. Öğrenme ve öğretme süreçlerinde elektronik teknolojilerin kullanımına genel olarak ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

18. Aşağıdakilerden hangisi bulut bilişimin kullanıcılara sağladığı faydalara ilişkin başlıklardan biri değildir?

Doğru! Yanlış!

19. Aşağıdakilerden hangisi İnternet Explorer’in web sitelerini sınıflandırmak amacıyla sunduğu güvenlik bölgelerinden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

20. TUENA nedir?

Doğru! Yanlış!

2014-2015 - Temel Bilgi Teknolojileri II - Final Sınavı
Durumun hiç iyi gözükmüyor. Çalışmanız gerekiyor. Hem de çok ve kaliteli çalışmanız gerekiyor. Çalışmadan, emek sarfetmeden kim başarılı olmuş ki sen olacaksın. Tembelliği bırakıp, çalışmaya başla. Hemen şimdi… Acele et, zaman çabuk geçiyor… Unutma; Başarı, hazırlık ve fırsatın buluştuğu yerdir.
Herhalde dersine şöyle bir bakıp geçmişsin. Çalışacaksın, çalışmadan olmaz. Emek sarfetmeden hiç olmaz. Çalışırsan başarılı olmaman için hiçbir sebep yok. Başarı, her gün tekrarlanan küçük çabaların toplamıdır. Vaktin mi yok? Hiç sanmıyorum. Telefona, televizyona ayırdığın zamanın azını derslerine ayırırsan bu iş olur ve olacaktır. Neden olmasın ki? Çok geç değil…
Sonuca göre durumunuz orta hallice gözüküyor. Ne iyisin ne de kötüsün diyebiliriz… Böyle de olmaz deyip hatanı telafi etmek için, kendine söz vermelisin. Daha başarılı olmanın yolu çalışmaktan, emek sarfetmekden geçiyor. Bunu unutma… İnat et ve başar. Başarmak için kendi iradenizin her şeyden çok daha önemli olduğunu asla unutmayın. Başarmak senin de hakkın...
Durumunu değerlendirecek olursak, iyiye yakınsın. Ama zirvede de değilsin. Niye değilsin? Biraz daha çaba gösterirsen, daha başarılı olacaksın gibi gözüküyor. Bundan sonra daha iyi olacağım, daha çok çalışacağım diye kendine söz ver ve inatla, azimle yoluna devam et. İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün, hiçbir şey erişilemeyecek kadar yükseklerde değildir. Daha iyi olacaksın, emin olunuz…
Gayet iyi durumdasın ve başarılısın. Ancak, bu sonucu görüp de kendini bırakma. Başarının devamlı ve düzenli, kaliteli bir çalışmanın sonucunda geldiği hiç unutma. Her zaman zirveye doğru koşmaya devam et. Başarı mutluluk getirir, huzur getirir... Yolun açık, başarıların daim olsun…

Sonuçlarınızı Paylaşın: