2012-2013 – Türk Dili I – Final Sınavı

1. Aşağıdakilerden hangisi Eski Uygur Türklerinin farklı kültürlerden kendi dillerine yaptıkları çevirilerden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

2. Günümüzde yaşayan diller arasında en eski yazılı belgelere sahip olan dil aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

3. Ünlem kuramıyla ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

Doğru! Yanlış!

4. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde ses olaylarından “ünlü düşmesi” vardır?

Doğru! Yanlış!

5. “Onun mezarında, hayatının ilk ve son sevgilisinin mezarında, ilk ve son defa ağladı.” cümlesinin ögeleri aşağıdakilerin hangisinde sırasıyla ve doğru olarak verilmiştir?

Doğru! Yanlış!

6. “Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer.” atasözünde aşağıdakilerden hangisi yoktur?

Doğru! Yanlış!

7. Sözcükle ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

Doğru! Yanlış!

8. Aşağıdakilerden hangisi deyimlerin özelliklerinden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

9. Aşağıdakilerden hangisi argonun özelliklerinden biri değildir?

Doğru! Yanlış!

10. Aşağıdakilerden hangisi bir atasözünün oluşup yaygınlaşması için gerekli koşullardan biri değildir?

Doğru! Yanlış!

11. Aşağıdakilerden hangisi Türkçenin ilişki sözlerini takip etmede en önemli kaynak konumundadır?

Doğru! Yanlış!

12. İlk Türk yazı dili ürünü olmasına karşın Orhon Yazıtları’nda kullanılan dilin işlekliğinin nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

13. Uygur yazı dili döneminde Çince, Sanskritçe, Toharcadan etkilenen Türkçenin söz varlığının daha sonra Arapça ve Farsçadan etkilenmesinin en önemli nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

14. Bir toplumun söz varlığından aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?

Doğru! Yanlış!

15. “Türkçede ikili çokluk bulunmamasına karşın Osmanlı Türkçesi döneminde Arapçadan ikili çokluk biçimleri alıntılanmıştır.” Aşağıdakilerden hangisi bu duruma bir örnektir?

Doğru! Yanlış!

16. Aşağıdakilerin hangisinde ince söylenmesi gereken /a/ sesi vardır?

Doğru! Yanlış!

17. Aşağıdaki sözcüklerin hangisinde yer değiştirme olayı vardır?

Doğru! Yanlış!

18. Türk dilinin kaynaklarıyla bilinçli bir biçimde terim türetme yoluna giden ilk Türk toplumu aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

19. Aşağıdakilerden hangisi bilim dili olma koşullarından biridir?

Doğru! Yanlış!

20. Aşağıdaki sözcüklerden hangisinin ilk hecesinde kapalı e /ė/ sesi yoktur?

Doğru! Yanlış!

2012-2013 - Türk Dili I - Final Sınavı
Durumun hiç iyi gözükmüyor. Çalışmanız gerekiyor. Hem de çok ve kaliteli çalışmanız gerekiyor. Çalışmadan, emek sarfetmeden kim başarılı olmuş ki sen olacaksın. Tembelliği bırakıp, çalışmaya başla. Hemen şimdi… Acele et, zaman çabuk geçiyor… Unutma; Başarı, hazırlık ve fırsatın buluştuğu yerdir.
Herhalde dersine şöyle bir bakıp geçmişsin. Çalışacaksın, çalışmadan olmaz. Emek sarfetmeden hiç olmaz. Çalışırsan başarılı olmaman için hiçbir sebep yok. Başarı, her gün tekrarlanan küçük çabaların toplamıdır. Vaktin mi yok? Hiç sanmıyorum. Telefona, televizyona ayırdığın zamanın azını derslerine ayırırsan bu iş olur ve olacaktır. Neden olmasın ki? Çok geç değil…
Sonuca göre durumunuz orta hallice gözüküyor. Ne iyisin ne de kötüsün diyebiliriz… Böyle de olmaz deyip hatanı telafi etmek için, kendine söz vermelisin. Daha başarılı olmanın yolu çalışmaktan, emek sarfetmekden geçiyor. Bunu unutma… İnat et ve başar. Başarmak için kendi iradenizin her şeyden çok daha önemli olduğunu asla unutmayın. Başarmak senin de hakkın...
Durumunu değerlendirecek olursak, iyiye yakınsın. Ama zirvede de değilsin. Niye değilsin? Biraz daha çaba gösterirsen, daha başarılı olacaksın gibi gözüküyor. Bundan sonra daha iyi olacağım, daha çok çalışacağım diye kendine söz ver ve inatla, azimle yoluna devam et. İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün, hiçbir şey erişilemeyecek kadar yükseklerde değildir. Daha iyi olacaksın, emin olunuz…
Gayet iyi durumdasın ve başarılısın. Ancak, bu sonucu görüp de kendini bırakma. Başarının devamlı ve düzenli, kaliteli bir çalışmanın sonucunda geldiği hiç unutma. Her zaman zirveye doğru koşmaya devam et. Başarı mutluluk getirir, huzur getirir... Yolun açık, başarıların daim olsun…

Sonuçlarınızı Paylaşın:

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir